*Download laurels HERE

Best Comedy

  • Homo Sapiens
  • Neither Here Nor There
  • Simone & I, a Mechanical Friendship
  • Bored
  • Broke Ass Rich Kid
  • Dreaming Whilst Black
  • #Sketchpack
  • Over & Out

Best Drama

  • Home Turf
  • Anachronisme
  • Junior
  • But You Look So Good
  • The Knowledge
  • Terrreur 404

Best Ensemble

  • Homo Sapiens
  • #Sketchpack
  • Three Chen Sisters
  • Tocate
  • Raging Cult

Best Sci-Fi

  • All Inclusive
  • Ideal Homeland
  • Project M
  • Over & Out

Best Series

  • Homo Sapiens
  • Bored
  • Boldiouk & Bradock
  • Junior
  • Polichinels
  • Over & Out

Best Short Film

  • Pleased to Eat You!
  • Unsolicited
  • InOrbit
  • This is English
  • Ideal Homeland
  • Coming Up For Air
  • Two

Best Virtual Reality

  • Gender In Conflict
  • Everest – The VR film Experience
  • Living with Spinal Cord Injury
  • Isle of the Dead
  • See Me

Best Animation

  • Pink & Blue
  • Gallery Experience
  • Deluxe Motion
  • People Watching
  • Unsolicited

Best LGBTQ

  • InOrbit
  • Hot Summer Daze
  • Two
  • A Gay Victorian Affair
  • Polichinels

Best Student Film

  • Escape by Sea
  • Unsolicited
  • Strings Attached
  • Pandas Don’t Cry
  • Three Chen Sisters

Best Music Video

  • Big Star
  • Bayin River
  • Saturday

Best Editing

  • Bored
  • Two
  • Boldiouk & Bradock
  • The Knowledge
  • Close Up

Best Actor

  • Jack Doolan, This is English
  • Asan N’Jie, Two
  • Ivan Olivieri, Anachronisme
  • Paul Michael Stiehler, Pandas Don’t Cry
  • Allen E. Landver, Broke Ass Rich Kid
  • Philippe-Audrey Larrue-St-Jacques, Teodore. Without the H.

Best Actress

  • Aine Ni Mhuiri, InOrbit
  • Sarah Cantin, Home Turf
  • Natasha Bassett, But You Look So Good
  • Coral Amiga, Bored
  • Tamar Rassabi, Hani’s Barber Shop
  • Soukaïna Meflah, Simone & I, a Mechanical Friendship

Best Director

  • Adrian Hedgecock, Pleased To Eat You!
  • Georgia Oakley, Bored
  • Conor Van Vuuren, Over & Out
  • Sam Hurlock & Joe Beverley, This is English
  • Joël Melançon, Homo Sapiens
  • Gina Wenzel, Pandas Don’t Cry

Best Production Design

  • Pleased to Eat You!
  • Two
  • Over & Out
  • Boldiouk & Bradock
  • Preview

Best Cinematography

  • Home Turf
  • Lost In Traplanta
  • Two
  • Pandas Don’t Cry
  • The Streets Barber Stories
  • Escape by Sea

Best Screenplay

  • Homo Sapiens
  • Bored
  • Caterpillars’ Times
  • Single Ladies
  • Tales4Today

British Vibe Award

  • This is English
  • Pleased to Eat You!
  • Black man stand
  • Bored
  • The Knowledge
  • Dreaming Whilst Black
  • #thesketchpack

French Touch Award

  • Close up
  • Polichinels
  • Je suis toujours connectée
  • Simone & I, a Mechanical Friendship
  • Tales4Today
  • Lost in Traplanta
  • Raging Cult

Best Documentary

  • Off The Grid – Silent Death on a Silent Journey
  • The Streets Barber Stories
  • Zyara
  • Lost in Traplanta
  • Plastic Paddy
  • Black Stand Man

Best Scriptwriting (Pitch)

  • 112
  • Cassiopeia
  • Death of a Revolutionary
  • Breaking Out
  • Doppelgänger
  • Star Quest
  • Blooded
  • Wild Bloody/Red Alpaca
  • Domesticated

Spirit of the Festival Award

*Given to the project that represents the spirit of the festival. All selected series and short films qualify for this award. Winner announced at Awards Ceremony.